Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artıyor. Bu da beraberinde farklı yenilikler, farklı kavramlar getiriyor. Bunların başında mobil reklamcılık geliyor. Peki mobil reklamcılık nedir? En basit haliyle cep telefonu ya da tablet gibi mobil cihazlarda görüntülenen web sayfalarında ve kullanılan uygulamalarda gösterilen reklam türüdür.

Mobil reklamlar, sadece mobil cihazlarda gösterilir. Çünkü bu tür reklamlar, tabletler ve cep telefonları için özel olarak üretilir. Mobil cihazlara optimize edilmiş web sitelerinde, arama sonuçlarında, mağazalardan ulaşılan mobil uygulamalarda mobil reklamlar gösterilir. Gösterilen içerikler farklı şekillerde olabilir. Kullanıcı deneyimlerine ve anahtar kelime eşleşmelerine göre reklamlar, kullanıcıların karşısına çıkarılır.

Neden Mobil Reklamlar Tercih Edilmeli?

Uygulama içine reklam verme ya da mobil reklam neden bu kadar önemli? Bunun nedenlerini çeşitli başlıklar altında sıralayabiliriz:

  • Mobil cihazların kullanımı her geçen gün artıyor. Araştırmalara göre mobil cihaz kullanıcıları günde en az 4 saatlerini cihazlarıyla geçiriyorlar. Bu yüzden uygulama reklamı vermek reklam verenlerin çok fazla kişiye ulaşmasına olanak sağlıyor. Geleneksel reklam araçlarını kullanmak yerine mobil reklam kullanmak, markalar açısından kampanya başarılarını çok daha artırıyor.
  • Mobil cihazlar doğrudan etkileşim fırsatı veriyor. Çünkü mobil cihazlar, kişisel kullanım alanı sunuyor ve reklam ile etkileşime geçen kullanıcıyı yakalamaya son derece elverişli bir ortam oluşuyor.

Ayrıca lead toplama yapılabiliyor. Yani kullanıcı izni ile kişisel iletişim bilgilerini toplayarak potansiyel müşteriler hakkında fikir ediniliyor. Daha sonraki reklam kampanyalarında bunlardan faydalanmak başarı oranını artırıyor. Eğer mobil reklamalar kullanıcıyı etkileyebilecek ve onlarla güven kurabilecek biçimde hazırlanırsa geri dönüşümü çok daha iyi olacaktır.

  • Mobil reklam, doğru zamanda doğru kişilere ulaşma imkânı sağlıyor. Uygulama reklamları nedir ile birlikte neden hazırlanır sorusunun karşılığı, hedef kitleye daha çabuk ve etkili ulaşmaktır. Bunun için kitlenin ihtiyaçlarının, beklentilerinin bilinmesi gerekir. Bazı dijital reklam platformları markalara hedefli reklam sunuyor. Bu da sürdürülebilir bir başarının temelini oluşturuyor. Alışkanlıklar dikkate alınarak çok daha başarılı kampanyalar yapılıyor.

Mobil Reklamcılık Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Mobil cihazlar, müşterilerin hareket halindeyken kullanabildiği ürünleri ifade eder. Sürekli yeni ürünler ortaya çıktığı için gün geçtikçe mobil cihaz türleri artmakta, bununla beraber mobil reklamcılığın kullanılabileceği cihazlar da fazlalaşmaktadır.

İlk akla gelen ve en çok kullanılanlar cep telefonlarıdır. 7 inçten küçük ekrana sahip akıllı telefonlar, Adroid, iOS, Windows gibi işletim sistemlerine sahiptir ve Apple mobil reklam verme dahil en fazla tercih edilen cihazlardır.

Bir diğer mobil cihazlar tabletlerdir. Pek çok açıdan bilgisayarlara benzese de dokunmatik cihazlardır. Uygulamalar ile çalışırlar. Bu sayede Google Play Store reklam verme gibi tercihler için kullanılabilir. Çeşitli markalar tarafından pek çok model vardır ve insanların pek çoğu mobil bilgisayar olarak tabletlerinden yararlanmaktadır.

Üçüncü mobil cihaz türü, giyilebilir cihazlardır. Cep telefonlarından daha küçüktürler. Bunlar arasında ilk akla gelen akıllı saatlerdir. Google Ads henüz bu tür cihazlarda reklam göstermese de yakın zamanda göstermeyeceğinin garantisi yoktur.

Mobil Reklam Türleri

Mobil reklam türleri gün geçtikçe gelişmektedir. Bunlardan en yaygın olanları şöyle sıralayabiliriz:

  • Afiş: İlk günden bu yana en popüler mobil reklam türlerinden biridir. Bu tür reklamlar, ilgili metin ve grafiklerle yüklü ekranın altında ya da üstünde göze çarpmayacak bir afiş şeklinde yer alır. Marka adınızı ve ürününüzü bu sayede olabildiğince fazla kişiye göstermiş olursunuz. Fakat banner reklam detayları oldukça az alan sunduğu için bu tür reklamlardan, popüler markalar daha fazla geri dönüş elde eder.

Marka bilinirliği ve tanınırlığı varsa bu tür reklamlardan güçlü geri dönüşler alınır. Küçük ve gelişmekte olan markaların afiş reklam türünde görüntüleri küçültüp daha fazla bilgiye yer vermeleri gerekir.

  • Yerel reklamlar: Yerel reklamlarda reklam mesajı, kullanıcı merkezli içeriklerle birleştirilir. Yayıncılar uygulamalarında yer verecekleri mobil reklamlara karar verme özgürlüğüne sahiptir. Reklam, uygulamanın içinde bir parça olarak görülür. Bu yüzden yerli adı kullanılır. Göründükleri içeriğin alaka düzeyi ve içeriği ön plana çıkar. Çoğu zaman bilgi akışında yeni bir içerik olarak görünürler. Tam ekranı ya da belli bir ekranı kullanmaz, kullanıcı deneyimini daha iyi seviyeye taşırlar. Rahatsız edicilikleri azdır. Dolayısıyla mobil cihaz kullanıcılarının deneyimini bozmadan telefon reklam verme gerçekleşmiş olur.
  • Video reklamlar: Konsept olarak basit olmalarına karşın video reklamlar, yürütülmeye geldiğinde işler karmaşıklaşır. Bu tür reklamlarda, kullanıcı bir mobil uygulamayı açtığında ya da etkileşime geçtiğinde videolar oynatılmaya başlar.

Video reklamlar yüksek bütçeler gerektirse de kullanıcı katılımları oldukça iyidir. Popüler markalar ve oyunlar için en ideal reklam türlerindendir. Genel olarak ideal bir video reklamı, 15 ile 30 saniye aralığındadır. Kullanıcının videoyu oynatması için ekrana dokunması, kapatmak için kimi zaman belli bir saniye beklemesi gerekir. Bazı video mobil reklamlar ise otomatik olarak başlatılır. Tasarlanırken kullanıcıları etkileyici bir ekran tutucu olmalı, kullanıcılara kesinlikle açma kapama seçeneği sağlamalıdır.

  • Oyunlaştırılmış mobil reklamlar: Kullanıcı ilgisini çekmenin en etkili yollarındandır. Etkileşim oranları fazladır. Özellikle oyunlarda tercih edilir ve reklam sırasında kullanıcının oyunun küçük bir demosunu denemesine imkân verilir. Dikkat çekildiğinde kullanıcı, uygulamaya gider.
  • Geçiş reklamları: Bu tür reklamlar, bütün mobil ekranı 320 * 480 piksel boyutunda kaplarlar. Reklam boyutu, daha net içerikler, daha fazla ifade ve videolar, mağaza bulucular gibi etkileyici içerikler barındırırlar. Normal boyut yanında 300*400, 300*250 reklam boyutları da bulunabilir. Geçiş reklamları özellikle, sayfalar arası gezinme, oyunlar arası gezinme, sayfalar arası geçiş gibi önemli anlarda gösterilir. Çekici ve yaratıcı eylemler içeren geçiş reklamlar güçlü geri dönüşler alır.
  • Zengin medya reklamları: Bu tür reklamlar, sadece reklam verenin yaratıcılığıyla yüksek etkileşimli özelliğe sahip reklamlardır. Kullanıcılarla yaratıcı şekilde etkileşim kurabildiklerinden dolayı dönüş oranları oldukça yüksektir. Çeşitli mobil teknolojilerden yararlanılarak kullanışlı ve eğlenceli medyalar oluşturulur.